Vyhledávání

Kontakt

Radim Janda

Hvězdov 907
Ralsko
47124

721132266

jandaradim@seznam.cz

Důležitá Informace

14.03.2012 19:38

Pro všechny piloty kteří lítají na LKHR Hradčany

Z důvody vyšší bezpečnosti je třeba vědět základní informace o provozování odvijáků na letišti.

Při provozu odvijáku je obsluha povina hlásit start padákového kluzáku ( rogala) z odvijáku na dráze....... po dokončení vleku musí hlásit ukončení vleku a lano navinuto.

V praxi to znamená že obsluha zkontroluje vizuálně volnost vlekacího prostoru v případě spatření letadla vyčká až přistane (letadlo na přistání má přednost) nebo odlétne z vlekacího prostoru.Poté nahlásí start z odvijáku. Samotný vlek trvá přibližně 3-4 minuty poté automobil zastaví, pilot se odpíná a vlekař začíná navíjet lano, tato činost trvá zhruba 1-2 minuty vzhledem k tomu že padák či rogalo je již v jiném místě, musí se dávat pozor na snos lana vlivem větru !!!!

Po ukončení vleku a navinutí lana vlekař oznamuje že vlek je ukončen lano navinuto, až v tuto chvíly je dráha volná!!!!!

V žádném případě nestartujte nebo nezkoušejte přistávat za vlečné auto, při vleku jede malou rychlostí s lanem za sebou.

Lano od odvijáku může být vytaženo do výšky až 700 metrů AGL !! má nosnost 500kg

Pro piloty kteří nemají radio doporučuji při zpozorování vlekání se domluvit s obsluhou odvijáků ohledně doby startu a přistání, určitě vám ve všem vyhoví.

V případě že dojde k zachycení nebo možnému střetu o lano, je obsluha odvijáku povina lano odseknout. Pilot při vleku, pokud vidí tuto situaci se pokud možno odepne od vleku.V praxi to pravděpodobně ani jeden nestihne a když ano tak lano je odseknuto od odvijáku ale ještě určitě 3 minuty bude ve vzduchu nežli dopadne na zem.